چند ساعت بعد از ورزش غذا بخوریم؟

ورزش کردن, همیشه با هدف حفظ سلامت انجام نمی شود برخی از افراد, در کنار رژیم های لاغری خود, ورزش های منظم و روزانه ای را هم در برنامه شان می گنجانند تا روند کاهش وزن سریع تر و بهتری داشته باشند

ورزش‌کردن، همیشه با هدف حفظ سلامت انجام نمی‌شود. برخی از افراد،‌ در کنار رژیم‌های لاغری خود، ‌ورزش‌های منظم و روزانه‌ای را هم در برنامه‌شان می‌گنجانند تا روند کاهش وزن سریع‌تر و بهتری داشته باشند…

نکته مهم در مورد این افراد، این است که باید موارد تغذیه‌ای خاصی را هم در طول رژیم‌درمانی همراه با ورزش رعایت کنند. دکتر احمد باقری‌مقدم، متخصص پزشکی ورزشی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان در «سفره سالم» این هفته به افرادی که با قصد لاغری ورزش می‌کنند، می‌گوید چطور برنامه غذایی و ورزشی خود را با یکدیگر هماهنگ کنند.

بهترین ورزش‌هایی که برای کاهش وزن در کنار رژیم‌درمانی توصیه می‌شوند چه نوع ورزش‌هایی هستند؟

تمام افرادی که می‌خواهند وزن خود را هرچه سریع‌تر و با روند بهتری پایین بیاورند، باید انجام‌دادن ورزش‌های مرتب و روزانه را هم درکنار یک رژیم‌ غذایی درست و اصولی در دستور کار خود قرار‌ دهند. ما به چنین افرادی توصیه می‌کنیم بیشتر به سمت انجام‌دادن ورزش‌های هوازی و چربی‌سوز بروند تا کاهش وزن ایده‌آل‌تری داشته باشند.

منظورتان از ورزش‌های هوازی چیست؟

ورزش‌های هوازی، آن گروه از ورزش‌هایی هستند که ماهیت استقامتی دارند و با تعریق زیاد و مصرف بالای چربی بدن همراه هستند. دویدن، دوچرخه‌سواری، شنا و حتی دوره‌های ایروبیکی که در باشگاه‌های مختلف برگزار می‌شوند، جزو ورزش‌های هوازی هستند.

آیا درست است که بسیاری از مربی‌ها به افرادی که با قصد لاغری، ورزش‌های هوازی انجام می‌دهند، می‌گویند باید آب فراوان در طول ورزش مصرف بکنند؟

بله، بهتر است بدانید که ما به تمام افرادی که رژیم‌های لاغری دارند- چه آنهایی که ورزش می‌کنند و چه آنهایی که ورزش نمی‌کنند- توصیه می‌کنیم مصرف آب کافی و فراوان را در طول روز فراموش نکنند. کاهش سطح آب بدن در طول دوره‌های رژیم‌درمانی و ورزشی، باعث کم‌شدن آب زیرپوستی و از دست رفتن شادابی و سلامت پوست می‌شود. از طرف دیگر، افراد ورزشکار و آنهایی که در کنار رژیم لاغری، ورزش هم می‌کنند به دلیل تعریق فراوانی که در طول فعالیت فیزیکی روزانه خود دارند، مقدار بیشتری از آب بدنشان را از دست می‌دهند. با این حساب، مصرف آب و سایر مایعات- هم در طول روز و هم در طول ورزش- به افرادی که ورزش را با قصد لاغری انجام می‌دهند، قطعا توصیه می‌شود.

همچنین بخوانید  فواید بسکتبال برای افزایش قد

یعنی محدودیتی در مصرف آب برای این گروه از افراد وجود ندارد؟

معمولا نه. البته در برخی از موارد، گروهی از افراد در مصرف آب ساده افراط می‌کنند و باعث رقیق‌شدن املاح بدنشان می‌شوند. این مساله می‌تواند مشکلاتی را برای فرد ایجاد بکند. افرادی که رژیم لاغری دارند، می‌توانند در طول روز، حدود ۷-۶ لیوان آب بنوشند. این افراد اجازه نوشیدن حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ سی‌سی آب، یک ساعت قبل از ورزش را هم دارند. چنین افرادی باید بعد از هر ۲۰ دقیقه ورزش‌کردن هم حدود ۱۰۰ سی‌سی آب و مایعات بنوشند. اگر فردی بخواهد بیش از این میزان آب بنوشد، می‌تواند مقداری از تشنگی خود در طول روز با مصرف آبمیوه‌های طبیعی و تازه برطرف کند تا دچار رقیق‌شدن املاح در بدنش نشود. افزودن کمی آبلیمو به آب ساده هم می‌تواند باعث رفع عطش و رسیدن املاح بیشتری به بدن بشود.

چرا معمولا به افرادی که با قصد لاغری ورزش می‌کنند، توصیه می‌شود تا ۲ ساعت بعد از ورزش چیزی نخورند؟

چون بهترین زمان برای بیشترین جذب مواد غذایی و انرژی حاصل از آن، ‌حدود۱ تا ۲ ساعت بعد از ورزش‌کردن است. یعنی اگر شما تا ۲ ساعت پس از ورزش، هرنوع خوراکی و ماده غذایی‌ای بخورید، کالری آن به‌سرعت جذب بدنتان می‌شود. به همین علت هم ما معمولا به ورزشکاران حرفه‌ای، توصیه می‌کنیم تا ۲ ساعت بعد از ورزش، خوردن مواد غذایی مختلفی را در برنامه خود داشته باشند اما به افرادی که با قصد لاغرشدن ورزش می‌کنند، می‌گوییم حدود ۲ تا ۴ ساعت بعد از اتمام فعالیت‌های فیزیکی‌شان، چیزی نخورند تا انرژی بالایی جذب بدنشان نشود و لطمه‌ای به برنامه رژیم‌درمانی‌شان نخورد.

آیا مصرف خوراکی‌های خاصی پیش از ورزش کردن هم توصیه می‌شود؟

ورزش‌های هوازی که برای کاهش وزن انجام می‌شوند،‌ باید حدود یک ساعت طول بکشند. معمولا احتمال افت قند خون در طول فعالیت‌های ورزشی وجود دارد؛ به‌خصوص برای افرادی که رژیم‌های لاغری هم دارند و مواد غذایی کمتر و سبک‌تری در طول روز مصرف می‌کنند. ضمن اینکه ممکن است این افراد با کاهش سطح هوشیاری، تعریق فراوان و افزایش ضربان قلب هم در طول ورزش مواجه بشوند. به‌همین خاطر هم توصیه می‌شود افرادی که با هدف لاغری ورزش می‌کنند، حدود یک ساعت قبل از شروع فعالیت‌های فیزیکی‌شان، حجم کمی از یک ماده قندی شیرین مانند خرما را استفاده بکنند.

رابطه قند، ورزش و لاغری

توصیه به مصرف مواد غذایی مختلف در ورزشکاران حرفه‌ای و آنهایی که با قصد لاغری ورزش می‌کنند، کاملا متفاوت است. مثلا ما به ورزشکاران حرفه‌ای توصیه می‌کنیم که شب قبل از ورزش، کربوهیدرات‌های پیچیده مانند مواد غذایی نشاسته‌ای را مصرف کنند. این افراد باید یک ساعت قبل از ورزش هم کربوهیدرا‌ت‌های ساده و شیرینی مانند مربا، شیرکاکائو یا موز بخورند. این در حالی است که گروه دوم یا آنهایی که با قصد لاغری ورزش می‌کنند، باید مواد قندی و کربوهیدرات‌ها را تا حد نیاز و به‌ اندازه‌ای که متخصص تغذیه‌شان توصیه کرده است، مصرف بکنند. این توصیه هم کاملا فردی است و نمی‌توان برای تمام افراد، نسخه واحدی در این زمینه پیچید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *