خواص توت سیاه

توت سیاه یا شاهتوت هم خانواده توت سفید بوده اصل آن از ایران است، ولی میوه آن درشتتر، و رنگ آن قرمز تیره یا سیاه، با طعم ترش و شیرین است. درخت توت سیاه در بین خانواده توت از همه کوچکتر میباشد. یکی از موارد جالب درختان توت عمر طولانی آنها می باشد. بیشتر خواص، فواید و کاربرد درمانی این نوع توت هم مشابه با خواص توت سفید است و همانند آن از مزیتهای درمانی بیشماری برخوردار است. برای آشنایی بیشتر با خواص توت سیاه و ارزش غذایی آن در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

ارزش غذایی توت سیاه

همه انواع توتها علاوه بر مزه خوشمزه و ظاهر جذاب، سرشار از قدرت آنتی اکسیدانی هستند که آنها را از میوه های دیگر متمایز می سازد. مواد آنتی اکسیدان موجود در توت شامل اسید اسکوربیک (ویتامین ث)، کارتنوئیدها، ویتامین E و ترکیبات فنولی شامل اسیدهای فنولیک، فلاونوئیدها، تاننها و رسوراترول است.تقریبا مواد غذایی و ترکیبات موجود در توت سیاه مشابه با توت سفید بوده، با این تفاوت که مقدار آنتوسیانینها، پتاسیم و ویتامین ث آن نسبت به توت سفید بیشتر است. محققان انجمن تغذیه آمریکا، توت سیاه را در مقایسه با ۴۰ نوع میوه تازه دیگر، به عنوان اولین میوه از نظر فعالیت آنتی‌اکسیدانی قرار داده‌اند که دارای فیتوکمیکال‌ های قوی مانند آنتوسیانین است. آنتوسیانین رنگدانه ‌ای است که رنگ سیاه توت سیاه از آن ناشی می ‌شود.

جدول ارزش غذایی و خواص توت سیاه (شاهتوت)
 مواد و محتویاتمقدار در ۱۰۰ گرم
 انرژی۴۳ کیلو کالری
 چربی۰/۳۹ گرم
 پروتئین۱/۴ گرم
 کربوهیدرات۹/۸ گرم
 فیبر۱/۷ گرم
 قند۸ گرم
 پتاسیم۱۹۴ میلی گرم
 کلسیم۳۹ میلی رگم
 آهن۱/۸ میلی گرم
 منیزیم۱۸ میلی گرم
 ویتامین ث۳۹ میلی گرم
 نیاسین۰/۶۲۰ میلی گرم
 ویتامین آ۲۵ واحد

خواص توت سیاه (طبیعت و خواص درمانی)

برخلاف توت سفید که طبعی گرم و تر دارد، طبع توت سیاه سرد و خشک است و خاصیت قابض دارد. برخی از مهمترین خواص توت سیاه عبارتند از:

  • توت سیاه به دلیل داشتن ویتامین A در شادابی و زیبایی پوست نقش بسزایی دارد.
  • درمان کم خونی ناشی از فقر آهن یکی از مهمترین خواص توت سیاه است. توت سیاه یا شاهتوتها، منبع خوبی از آهن هستند که به ندرت در دیگر انواع توت‌ها پیدا می ‌شود.
  • محتوای تانن موجود در توت سیاه به استحکام جداره رگها کمک کرده و از خونریزی‌های پوستی جلوگیری می ‌کند. به دلیل همین خواص توت سیاه از غرغره آب توت سیاه در دهان برای درمان زخم یا آفت دهان و جوشهای داخل دهان استفاده میشود.
  • مصرف توت سیاه باعث تصفیه خون شده، عوارض صفرا را از بین میبرد.
  • از دیگر خواص توت سیاه خاصیت ضد سرطانی فوقالعاده آن است. توت سیاه و عصاره آن به طور ویژه از رشد سرطان سینه و دهانه رحم در بین زنان پیشگیری نموده و از عصاره آن به عنوان عامل موثری برای توقف رشد سلولهای سرطانی سینه استفاده میشود.
  • از جالبترین خواص توت سیاه، تاثیر آن بر تقویت حافظه است. میوه این نوع توت به خاطر مواد خاصی که دارد تاثیر مثبتی روی بخش هیپوکامپوس مغز دارد و به همین دلیل می‌تواند در تقویت حافظه و عملکرد بهتر ذهن موثر باشد.
  • از فواید مصرف توت سیاه در دوران بارداری تاثیر مثبت آن بر افزایش هوش جنین است.
  • توت سیاه دارای فیبر فراوان بوده و قند آن به گونه ای است که برای بیماران دیابتی ضرری ندارد.
  • افرادی که آرتریت، التهاب مفاصل یا روماتیسم دارند می توانند از توت سیاه برای درمان استفاده کنند. ازخواص توت سیاه می توان به درمان درد مفصل اشاره کرد. درد مفاصل ممکن است در اثر بیماری های مختلف، بالا رفتن سن و خصوصا در زنان بوجود آید. توصیه می شود که افراد مسن از توت سیاه در کنار روشهای دارویی استفاده کنند.

مضرات توت سیاه (موارد احتیاطی و منع مصرف)

به طور کلی همه انواع توت به دلیل اینکه میوه بسیار نرمی هستند شستشوی آنها راحت نبوده و ممکن است هنگام مصرف درست شسته نشده و باعث ورود سموم به بدن به ویزه بدن کودکان شود، بنابراین لازم است قبل از مصرف به خوبی شسته و ضدعفونی شوند.

همچنین بخوانید  خواص غذایی و دارویی لبو چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *