با غذاهای طبیعی به جنگ افسردگی بروید

افسردگی یک مرحله عاطفی است، که توسط فرآیندهای زیستی و شیمیایی در مغز اتفاق می‌افتد، بدن افراد مبتلا به افسردگی و اختلالات روحی معمولا دچار کمبود نه فقط یکی، بلکه چند ماده‌ی مغذی می‌شود. اما تغذیه و مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین‌های گروه B، منیزیم، کولین، تریپتوفان و امگا ۳، نقش کلیدی در افزایش طول عمر و شدت افسردگی ایفا می‌کند.

 

مغزها و دانه‌های روغنی

مغزها سرشار از تریپتوفان، امگا۳ و به ویژه منیزیم است. تریپتوفان نوعی اسید آمینه است، که در بدن تحت فرآیندهای شیمیایی تولید مواد مختلفی از جمله نیاسین و سروتونین می‌کند. سروتونین “هورمون شادی” در بدن است. مقدار سالم سروتونین در بدن می‌تواند به کاهش علائم افسردگی کمک کند.
اسیدهای چرب امگا ۳، نقش مهمی در عملکرد دستگاه عصبی مرکزی و مدیریت افسردگی بالینی دارند. دستگاه عصبی مرکزی ماده شیمیایی التهابی به نام سیتوکین تولید می‌کند، که منجر به تشدید علائم افسردگی می‌شود. اسیدهای چرب امگا‌۳ مانع از فعالیت سیتوکین‌ها می‌شوند.
زمانی که بدن ما با کمبود منیزیم مواجه باشد، سطح انرژی نیز کاهش می‌یابد.
بادام، فندق و دانه‌ها و مغزهای دیگر، ما را از دام خستگی و افسردگی به ویژه افسردگی‌های فصلی می‌رهاند. علاوه بر این، دانه‌ها و مغزها منبع خوب ویتامین ، ، ، و B۱۲ و مواد معدنی می‌باشند.

 

آووکادو

 

آوکادوو حاوی منیزیم، فولات، مقدار بسیار کم امگا‌۳، ویتامین B و پتاسیم است. ویتامین B به طور مستقیم باعث کاهش استرس و اضطراب، و عملکرد سالم‌تر مغز می‌شود.

 

غلات

کربوهیدرات‌های ساده، مانند مواد قندی و غذاهای نشاسته‌ای، سطح سروتونین خون را افزایش می‌دهند، به همین دلیل است که ما به طور غریزی در زمان افسردگی به سراغ مواد قندی می‌رویم. اما این مواد غذایی باعث بالا رفتن سریع قند خون و به دنبال آن افت سریع قند می‌شود. هنگامی که سطح قند خون افت می‌کند، حالات روحی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نوسانات قند خون، ناشی از خوردن بیش از حد کربوهیدرات‌ها، عدد آدرنال را تحت تاثیر قرار داده و منجر به خستگی و افسردگی می‌شود.

در مقابل، کربوهیدرات‌های پیچیده، مانند حبوبات، نان، برنج و ماکارونی، باعث افزایش و حفظ سروتونین بدون نوسانات قندِ خون می‌شوند.

 

موز

موز سرشار از ویتامین‌های A، B، C، E، آهن، کلسیم و روی بوده و علاوه بر این‌ها سرشار از تریپتوفان و منیزیم است، که عناصر ضد خستگی فوق‌العاده محسوب می‌شود. تریپتوفان در بدن به سروتونین تبدیل می‌شود. ميزان كم سروتونين در مغز، موجب افسردگي مي‌شود. موز دارای مقدار زیادی ویتامین B است که باعث آرامش سیستم اعصاب می‌گردد.
همچنین پتاسیم هم که یک ماده معدنی ضروری برای بدن است، در مواقع استرس، که سوخت و ساز بدن بالا می‌رود، کاهش می‌یابد. موز با مقدار زیاد پتاسیمی که دارد، می‌تواند این تعادل را دوباره برقرار سازد.

 

همچنین بخوانید  آناناس چه خواصی دارد؟

 شکلات تلخ

شکلاتِ تلخ باعث آزادسازی انتقال‌دهنده‌ی عصبی آناندامید می‌شود. آناندامید، نشاط آور است. زمانی که ما عاشق می‌شویم بدن‌مان این عنصر دوم را تولید می‌کند. کافئین و تئوبرومین موجود در شکلات تلخ نیز تحریک‌کننده‌ی بدن و مغز است و برای همین هم روی خلق و خوی افراد تأثیر می‌گذارد.

 

پنیر پارمیسان

پنیر و به ویژه پنیر پارمسان سرشار از تریپتوفان را، اگر با گلوسیدهای پیچیده‌ای، مثل؛ انواع پاستاها و سبزیجات سبز که سرشار از ویتامین هستند مصرف کنید، در این صورت تریپتوفان با سرعت بیشتری به سروتونین که ضداسترس است تبدیل می‌شود.

 

تخم‌مرغ

 

زرده‌ی تخم‌مرغ سرشار از کولین است. این ماده‌ی مغذی برای عملکرد خوب مغز و سیستم عصبی ما مفید می‌باشد. تخم‌مرغ همچنین حاوی تریپتوفان است. این بیضی خوشمزه حاوی ویتامین A نیز می‌باشد، که از پوست محافظت کرده و آن را خوش آب و رنگ می‌‌کند.

 

 ماهی

ماهی‌های چرب، مانند؛ ماهی آزاد، تن، ساردین و … سرشار از امگا ۳ هستند، حدود ۳ گرم اسیدهای چرب امگا‌۳ در روز می‌تواند شما را از افسردگی دور کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *